Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal della Porta Rodiani

Deceased

Auxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy

Cardinal-Priest of Santa Susanna


Events

DateAgeEventTitle
5 Sep 1773Born
24 Sep 179623.0Ordained PriestPriest
30 Sep 182148.0AppointedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
19 Apr 182248.6AppointedTitular Archbishop of Damascus
21 Apr 182248.6Ordained BishopTitular Archbishop of Damascus
16 May 182349.6AppointedTitular Patriarch of Constantinople
6 Feb 183359.4ResignedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
23 Jun 183460.7Elevated to CardinalIn Pectore
6 Apr 183561.5Elevated to Cardinal
24 Jul 183561.8AppointedCardinal-Priest of Santa Susanna
30 Nov 183865.2AppointedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
18 Dec 184168.2DiedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Giuseppe della Porta Rodiani (VIAF: 89064157)
Giuseppe Cardinal della Porta Rodiani (born , died ) Auxiliary Bishop of Roma {Rome}

EventPlace
Birth PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 45.2 years
  • a bishop for 19.6 years
  • a cardinal for 7.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 23 Jun 1834
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 161, and Page 172
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1822, Number 14

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 13 Feb 2021

Quantcast