Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gianpiero Palmieri

Vicegerent of Roma {Rome}, Italy

Titular Archbishop of Idassa


Events

DateAgeEventTitle
22 Mar 1966 Born
19 Sep 199226.4Ordained PriestPriest of Roma {Rome}, Italy
18 May 201852.1AppointedAuxiliary Bishop of Roma {Rome}, Italy
18 May 201852.1AppointedTitular Bishop of Idassa
24 Jun 201852.2Ordained BishopTitular Bishop of Idassa
19 Sep 202054.4AppointedVicegerent of Roma {Rome}, Italy
19 Sep 202054.4AppointedTitular Archbishop of Idassa

MicroData Summary for Gianpiero Palmieri
Archbishop Gianpiero Palmieri (born ) Vicegerent of Roma {Rome}

EventPlace
Birth PlaceTaranto, Archdiocese of Taranto
Ordained PriestSantissima Annunziata a Via Ardeatina, Church, Roma, Diocese of Roma {Rome}
Ordained BishopSan Giovanni in Laterano, Cathedral Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}

Please contact the Archbishop through the Diocese of Roma {Rome}.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 18 May 2018
  • ob: CB, 18 May 2018
  • c2+: CB, 19 Jun 2018
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 236, Number 19,797
  • c1.loc: AM, 1 Aug 2018
  • ab: Bollettino, 19 Sep 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 27 Nov 2020

Quantcast