Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lucien Bernard Lacoste, S.C.I. di Béth. †

Deceased

Bishop Emeritus of Dali [Tali], China

Apostolic Administrator of Chieng-Mai


Events

DateAgeEventTitle
25 Feb 1905Born
13 Jul 193025.3Ordained PriestPriest of Priests of the Sacred Heart of Jesus of Bétharram
9 Dec 194843.7AppointedBishop of Dali [Tali], China
29 May 194944.2Ordained BishopBishop of Dali [Tali], China
19 Dec 195954.8AppointedApostolic Administrator of Chieng-Mai, Thailand
14 Sep 197570.5CeasedApostolic Administrator of Chiang Mai, Thailand
1983²77.8RetiredBishop of Dali [Tali], China
14 Aug 198984.4DiedBishop Emeritus of Dali [Tali], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Lucien Bernard Lacoste
Bishop Lucien Bernard Lacoste S.C.I. di Béth. (born , died ) Bishop Emeritus of Dali [Tali]

EventPlace
Birth PlaceNavailles-Angos, Diocese of Bayonne, France
Ordained BishopKunming
Death PlaceChiang Mai, Diocese of Chiang Mai, Thailand

  • a priest for 59.0 years
  • a bishop for 40.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120
  • b: Annuario Pontificio, Year 1989, Page 633
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1949, Number 38
  • aadm: CB, 4 Jul 2018
  • b: Bishops-In-China.com, 17 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast