Catholic-Hierarchy DC

Kazakhstan

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
2 Jun 200651.4Ordained BishopNikolaus Messmer, S.J.Titular Bishop of Carmeiano (Cameiano)Apostolic Administrator of Kyrgyzstan
45.1Ordained BishopAthanasius Schneider, O.R.C.Titular Bishop of CelerinaAuxiliary Bishop of Maria Santissima in Astana
25 Jun 200653.2Ordained BishopFrancis Assisi ChullikattTitular Archbishop of OstraApostolic Nuncio to Kazakhstan
15 Sep 200641.9AppointedJanusz Wiesław KaletaTitular Bishop of PhelbesBishop Emeritus of Karaganda
23 Nov 200642.1Ordained BishopJanusz Wiesław KaletaTitular Bishop of PhelbesBishop Emeritus of Karaganda
24 Jan 200859.5AppointedJózef WesołowskiApostolic Nuncio to Dominican RepublicApostolic Nuncio Emeritus
19 May 200852.5AppointedMiguel Maury BuendíaTitular Archbishop of ItalicaApostolic Nuncio to Romania
52.5AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to KazakhstanApostolic Nuncio to Romania
12 Jun 200852.5Ordained BishopMiguel Maury BuendíaTitular Archbishop of ItalicaApostolic Nuncio to Romania
12 Jul 200852.6AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to KyrgyzstanApostolic Nuncio to Romania
52.6AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to TadjikistanApostolic Nuncio to Romania
17 Jul 201057.3AppointedFrancis Assisi ChullikattPermanent Observer to United NationsApostolic Nuncio to Kazakhstan
5 Feb 201146.3AppointedJanusz Wiesław KaletaBishop of KaragandaBishop Emeritus
60.8ResignedJan Paweł Lenga, M.I.C.Bishop of KaragandaBishop Emeritus
49.8AppointedAthanasius Schneider, O.R.C.Auxiliary Bishop of Maria Santissima in Astana
5 Mar 201180.0RetiredHenry Theophilus Howaniec, O.F.M.Bishop of Santissima Trinità in AlmatyBishop Emeritus
41.7AppointedJosé Luís Mumbiela SierraBishop of Santissima Trinità in Almaty
8 May 201141.9Ordained BishopJosé Luís Mumbiela SierraBishop of Santissima Trinità in Almaty
7 Dec 201264.3AppointedAdelio Dell’OroApostolic Administrator of AtyrauBishop of Karaganda
64.3AppointedAdelio Dell’OroTitular Bishop of CastuloBishop of Karaganda
48.1ResignedJanusz Wiesław KaletaApostolic Administrator of AtyrauBishop Emeritus of Karaganda
2 Mar 201364.5Ordained BishopAdelio Dell’OroTitular Bishop of CastuloBishop of Karaganda
21 May 201360.5DiedMykola SimkayloBishop of Kolomyia-Chernivtsi (Ukrainian), Ukraine
21 Aug 201365.0ResignedJózef WesołowskiTitular Archbishop of SlebteApostolic Nuncio Emeritus to Dominican Republic
65.0ResignedJózef WesołowskiApostolic Nuncio to Dominican RepublicApostolic Nuncio Emeritus
27 Jun 201465.9LaicizedJózef WesołowskiApostolic Nuncio Emeritus to Dominican Republic
1 Jul 201461.2ResignedFrancis Assisi ChullikattPermanent Observer to United NationsApostolic Nuncio to Kazakhstan
15 Jul 201449.7ResignedJanusz Wiesław KaletaBishop of KaragandaBishop Emeritus
31 Jan 201566.5AppointedAdelio Dell’OroBishop of Karaganda
16 May 201543.5AppointedDariusz BurasApostolic Administrator of Atyrau
66.7ResignedAdelio Dell’OroApostolic Administrator of AtyrauBishop of Karaganda
28 Aug 201567.1DiedJózef WesołowskiApostolic Nuncio Emeritus to Dominican Republic
5 Dec 201560.0AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Romania
25 Jan 201660.1AppointedMiguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Moldova, Republic ofApostolic Nuncio to Romania
30 Apr 201663.1AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
63.1AppointedFrancis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to TadjikistanApostolic Nuncio to Kazakhstan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.5, 5 Feb 2016; Data: 30 Apr 2016