Catholic-Hierarchy DC

Korea, Democratic People’s Republic of

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
7 Dec 1931 BornNicholas Cheong Jin-SukSeoulCardinal, Archbishop Emeritus of Seoul, Korea (South)
6 Mar 193226.8Ordained PriestTimotheus (Franz Xaver) Bitterli, O.S.B. †Priest of Order of Saint BenedictApostolic Administrator Emeritus of Tŏkwon {Tokugen}
25 May 193326.6Ordained PriestFrancis Hong Yong-hoPriest of Peng-yangBishop of P’yŏng-yang
31 Jul 193647.6ResignedJohn Edward Morris, M.M. †Prefect of Peng-yangPrefect Emeritus
19 Mar 193748.4AppointedPatrick James Byrne, M.M. †Prefect of Kyoto, JapanApostolic Delegate to Korea
11 Jul 193954.6AppointedWilliam Francis O’Shea, M.M. †Vicar Apostolic of Heijo
54.6AppointedWilliam Francis O’Shea, M.M. †Titular Bishop of NaissusVicar Apostolic of Heijo
29 Oct 193954.9Ordained BishopWilliam Francis O’Shea, M.M. †Titular Bishop of NaissusVicar Apostolic of Heijo
12 Jan 194063.0AppointedBoniface (Josef) Sauer, O.S.B. †Abbot of Tokugen o Tokwon
63.0AppointedBoniface (Josef) Sauer, O.S.B. †Vicar Apostolic of HamheungAbbot of Tokugen o Tokwon
10 Oct 194052.0ResignedPatrick James Byrne, M.M. †Prefect of Kyoto, JapanApostolic Delegate to Korea
24 Mar 194437.4AppointedFrancis Hong Yong-hoVicar Apostolic of Pyong-YangBishop of P’yŏng-yang
37.4AppointedFrancis Hong Yong-hoTitular Bishop of AuziaBishop of P’yŏng-yang
29 Jun 194437.7Ordained BishopFrancis Hong Yong-hoTitular Bishop of AuziaBishop of P’yŏng-yang
22 Feb 194560.2DiedWilliam Francis O’Shea, M.M. †Vicar Apostolic of Heijo
7 Apr 194960.4AppointedPatrick James Byrne, M.M. †Apostolic Delegate to Korea
60.4AppointedPatrick James Byrne, M.M. †Titular Bishop of GazeraApostolic Delegate to Korea
14 Jun 194960.6Ordained BishopPatrick James Byrne, M.M. †Titular Bishop of GazeraApostolic Delegate to Korea
7 Feb 195073.1DiedBoniface (Josef) Sauer, O.S.B. †Abbot of Tokugen o Tokwon
25 Nov 195062.1DiedPatrick James Byrne, M.M. †Apostolic Delegate to Korea
9 May 195247.0AppointedTimotheus (Franz Xaver) Bitterli, O.S.B. †Apostolic Administrator of Tŏkwon {Tokugen}Apostolic Administrator Emeritus
9 Apr 195448.9AppointedTimotheus (Franz Xaver) Bitterli, O.S.B. †Apostolic Administrator of Yanji [Yenki], ChinaApostolic Administrator Emeritus of Tŏkwon {Tokugen}
18 Mar 196129.3Ordained PriestNicholas Cheong Jin-SukPriest of Seoul, Korea (South)Cardinal, Archbishop Emeritus
10 Mar 196256.8AppointedTimotheus (Franz Xaver) Bitterli, O.S.B. †Apostolic Administrator of HamhŭngApostolic Administrator Emeritus of Tŏkwon {Tokugen}
55.4AppointedFrancis Hong Yong-hoBishop of P’yŏng-yang
25 Jun 197038.5AppointedNicholas Cheong Jin-SukBishop of Cheongju {Ch’ongju}, Korea (South)Cardinal, Archbishop Emeritus of Seoul, Korea (South)
3 Oct 197038.8Ordained BishopNicholas Cheong Jin-SukBishop of Cheongju {Ch’ongju}, Korea (South)Cardinal, Archbishop Emeritus of Seoul, Korea (South)
22 May 198176.0ResignedTimotheus (Franz Xaver) Bitterli, O.S.B. †Apostolic Administrator of HamhŭngApostolic Administrator Emeritus of Tŏkwon {Tokugen}
4 Oct 198580.4RetiredTimotheus (Franz Xaver) Bitterli, O.S.B. †Apostolic Administrator of Tŏkwon {Tokugen}Apostolic Administrator Emeritus
80.4RetiredTimotheus (Franz Xaver) Bitterli, O.S.B. †Apostolic Administrator of Yanji [Yenki], ChinaApostolic Administrator Emeritus of Tŏkwon {Tokugen}
10 Jul 198798.5DiedJohn Edward Morris, M.M. †Prefect Emeritus of Peng-yang
7 Jun 199085.1DiedTimotheus (Franz Xaver) Bitterli, O.S.B. †Apostolic Administrator Emeritus of Tŏkwon {Tokugen}
3 Apr 199866.3AppointedNicholas Cheong Jin-SukArchbishop of Seoul, Korea (South)Cardinal, Archbishop Emeritus
6 Jun 199866.5AppointedNicholas Cheong Jin-SukApostolic Administrator of P’yŏng-yangCardinal, Archbishop Emeritus of Seoul, Korea (South)
29 Jun 199866.6InstalledNicholas Cheong Jin-SukArchbishop of Seoul, Korea (South)Cardinal, Archbishop Emeritus
24 Mar 200674.3AppointedNicholas Cheong Jin-SukCardinal-Priest of Santa Maria Immacolata di Lourdes a BocceaCardinal, Archbishop Emeritus of Seoul, Korea (South)
74.3Elevated to CardinalNicholas Cheong Jin-SukCardinal, Archbishop Emeritus of Seoul, Korea (South)
19 Nov 200674.9InstalledNicholas Cheong Jin-SukCardinal-Priest of Santa Maria Immacolata di Lourdes a BocceaCardinal, Archbishop Emeritus of Seoul, Korea (South)
10 May 201280.4RetiredNicholas Cheong Jin-SukArchbishop of Seoul, Korea (South)Cardinal, Archbishop Emeritus

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.0, 19 Jun 2013; data: 2 Jul 2013