Catholic-Hierarchy DC

Gibraltar

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
29 Jul 190164.9AppointedRemigio Guido Barbieri, O.S.B. †Vicar Apostolic of Gibraltar
64.9AppointedRemigio Guido Barbieri, O.S.B. †Titular Bishop of TheodosiopolisVicar Apostolic of Gibraltar
55.4ResignedJames BellordVicar Apostolic of GibraltarVicar Apostolic Emeritus
10 Nov 190165.2Ordained BishopRemigio Guido Barbieri, O.S.B. †Titular Bishop of TheodosiopolisVicar Apostolic of Gibraltar
19 Oct 190231.6Ordained PriestHenry Gregory Thompson, O.S.B. †Priest of Order of Saint BenedictBishop of Gibraltar
11 Jun 190559.3DiedJames BellordVicar Apostolic Emeritus of Gibraltar
15 Aug 190524.0Ordained PriestRichard Joseph FitzgeraldPriestBishop of Gibraltar
15 Apr 191073.6DiedRemigio Guido Barbieri, O.S.B. †Vicar Apostolic of Gibraltar
10 Nov 191039.6AppointedHenry Gregory Thompson, O.S.B. †Bishop of Gibraltar
21 Dec 191039.7Ordained BishopHenry Gregory Thompson, O.S.B. †Bishop of Gibraltar
19 Mar 1914BornEdward RapalloGibraltarBishop of Gibraltar
10 Mar 1921BornBernard Patrick DevlinYoughal, IrelandBishop Emeritus of Gibraltar
25 May 192745.8AppointedRichard Joseph FitzgeraldBishop of Gibraltar
56.2ResignedHenry Gregory Thompson, O.S.B. †Bishop of Gibraltar
11 Jun 192726.5Ordained PriestJohn Farmer HealyPriestBishop of Gibraltar
15 Jul 192756.3AppointedHenry Gregory Thompson, O.S.B. †Titular Bishop of ThermopylaeBishop of Gibraltar
9 Oct 192746.2Ordained BishopRichard Joseph FitzgeraldBishop of Gibraltar
BornCharles CaruanaGibraltarBishop Emeritus of Gibraltar
7 Nov 193723.6Ordained PriestEdward RapalloPriest of GibraltarBishop
27 Oct 194271.6DiedHenry Gregory Thompson, O.S.B. †Bishop Emeritus of GibraltarBishop
9 Dec 194524.7Ordained PriestBernard Patrick DevlinPriest of GibraltarBishop Emeritus
3 Mar 1953 BornRalph Heskett, C.SS.R.Sunderland, England, Great BritainBishop of Hallam, England, Great Britain
15 Feb 195674.5DiedRichard Joseph FitzgeraldBishop of Gibraltar
18 Jul 195655.6AppointedJohn Farmer HealyBishop of Gibraltar
11 Oct 195655.9Ordained BishopJohn Farmer HealyBishop of Gibraltar
24 May 195926.6Ordained PriestCharles CaruanaPriest of GibraltarBishop Emeritus
28 Aug 197118.5ProfessedRalph Heskett, C.SS.R.Member of Congregation of the Most Holy RedeemerBishop of Hallam, England, Great Britain
17 Feb 197372.2DiedJohn Farmer HealyBishop of Gibraltar
5 Jul 197359.3AppointedEdward RapalloBishop of Gibraltar
7 Oct 197359.6Ordained BishopEdward RapalloBishop of Gibraltar
10 Jul 197623.4Ordained PriestRalph Heskett, C.SS.R.Priest of Congregation of the Most Holy RedeemerBishop of Hallam, England, Great Britain
6 Feb 198469.9DiedEdward RapalloBishop of Gibraltar
20 Oct 198463.6AppointedBernard Patrick DevlinBishop of GibraltarBishop Emeritus
6 Jan 198563.8Ordained BishopBernard Patrick DevlinBishop of GibraltarBishop Emeritus
14 Feb 199865.3AppointedCharles CaruanaBishop of GibraltarBishop Emeritus
76.9RetiredBernard Patrick DevlinBishop of GibraltarBishop Emeritus
24 May 199865.6Ordained BishopCharles CaruanaBishop of GibraltarBishop Emeritus
18 Mar 201077.4RetiredCharles CaruanaBishop of GibraltarBishop Emeritus
57.0AppointedRalph Heskett, C.SS.R.Bishop of GibraltarBishop of Hallam, England, Great Britain
10 Jul 201057.4Ordained BishopRalph Heskett, C.SS.R.Bishop of GibraltarBishop of Hallam, England, Great Britain
1 Oct 201078.0DiedCharles CaruanaBishop Emeritus of Gibraltar
15 Dec 201089.8DiedBernard Patrick DevlinBishop Emeritus of Gibraltar
20 May 201461.2AppointedRalph Heskett, C.SS.R.Bishop of Hallam, England, Great Britain
10 Jul 201461.4InstalledRalph Heskett, C.SS.R.Bishop of Hallam, England, Great Britain

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 1 Jul 2014