Catholic-Hierarchy DC

Tunisia

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
28 Mar 1959 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
29 Jun 1966 Patriarch Fouad Boutros TwalPatriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
27 Mar 1971 Archbishop Thomas Yeh Sheng-nanApostolic Nuncio to Algeria
28 Aug 1971 Archbishop Antonio SozzoApostolic Nuncio to Morocco
24 Jun 1972 Archbishop Ilario AntoniazziArchbishop of Tunis
24 Jun 1972 Archbishop Maroun Elias Nimeh LahhamAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
6 Jan 1973 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Nigeria

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.0, 19 Jun 2013; data: 4 Jul 2013