Catholic-Hierarchy DC

São Tomé and Príncipe

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
21 Sep 1957 Bishop Abílio Rodas de Sousa Ribas, C.S.Sp.Bishop Emeritus of São Tomé e Príncipe
27 May 1961 Archbishop Félix del Blanco PrietoAlmoner Emeritus of the Office of Papal Charities, Roman Curia
18 Mar 1971 Archbishop Aldo CavalliApostolic Nuncio to Netherlands
27 Aug 1972 Archbishop Giovanni Angelo BecciuSubstitute (Sostituto) of the Secretariat of State, Roman Curia
13 Jun 1985 Bishop Manuel António Mendes dos Santos, C.M.F.Bishop of São Tomé e Príncipe
6 Jul 1986 Archbishop Novatus RugambwaApostolic Nuncio to Honduras

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.0.6, 8 Feb 2015; Data: 21 Mar 2015