Catholic-Hierarchy DC

South Sudan

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
6 Apr 1975 Gabriel Cardinal Zubeir WakoArchbishop of Khartoum, Sudan
27 May 1979 Archbishop Paulino Lukudu Loro, F.S.C.J.Archbishop of Juba
27 May 1979 Bishop Vincent Mojwok NyikerBishop Emeritus of Malakal
4 May 1980 Bishop Paride TabanBishop Emeritus of Torit
28 Nov 1986 Bishop Erkolano Lodu TombeBishop of Yei
11 Feb 1996 Bishop Rudolf Deng MajakBishop of Wau
29 Jun 2005 Archbishop Charles Daniel BalvoApostolic Nuncio to Kenya
29 Jun 2008 Bishop Edward Hiiboro KussalaBishop of Tombura-Yambio
20 Feb 2011 Bishop Santo Loku Pio DoggaleAuxiliary Bishop of Juba

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 15 Sep 2014