Catholic-Hierarchy DC

Sudan

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
20 Nov 1923 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
1 Jan 1928 Bishop Joseph Abangite GasiBishop Emeritus of Tombura-Yambio, South Sudan
13 Sep 1931 Bishop Antonio Menegazzo, M.C.C.I.Apostolic Administrator Emeritus of El Obeid
12 Mar 1932 Archbishop Marco Dino Brogi, O.F.M.Official of the Secretariat of State, Roman Curia
25 Jan 1933 Bishop Vincent Mojwok NyikerBishop Emeritus of Malakal, South Sudan
7 Sep 1937 Archbishop Erwin Josef EnderApostolic Nuncio Emeritus to Germany
21 Sep 1938 Bishop Macram Max Gassis, M.C.C.I.Bishop Emeritus of El Obeid
23 Aug 1940 Archbishop Paulino Lukudu Loro, F.S.C.J.Archbishop of Juba, South Sudan
27 Feb 1941 Gabriel Cardinal Zubeir WakoArchbishop of Khartoum
27 Mar 1950 Bishop Clément-Joseph HannoucheBishop of Le Caire {Cairo} (Syrian), Egypt
7 Mar 1952 Archbishop Dominique François Joseph MambertiSecretary (Relations with States) of the Secretariat of State, Roman Curia
25 Nov 1952 Bishop Daniel Marco Kur AdwokAuxiliary Bishop of Khartoum
15 Apr 1953 Archbishop Leo BoccardiApostolic Nuncio to Iran
1 Jan 1959 Bishop Michael Didi Adgum MangoriaBishop of El Obeid
4 Oct 1961 Archbishop Hubertus Matheus Maria van MegenApostolic Nuncio to Sudan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 7 Jun 2014