Catholic-Hierarchy DC

Lebanon

Active Bishops Near the Age Limit


BirthdateAgeNameCurrent Title
15 Nov 1934 Patriarch Grégoire Pierre XX (Krikor) Ghabroyan, I.C.P.B.Patriarch of Cilicia (Armenian)
2 May 1936 Bishop Joseph Arnaouti, I.C.P.B.Patriarchal Exarch of Damas (Armenian), Syria
25 Oct 1938 Archbishop Basile Georges CasmoussaApostolic Visitor (Visitator)
12 Dec 1939 Bishop Grégoire Pierre MelkiPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian), Palestine
25 Feb 1940 Béchara Boutros Cardinal Raï, O.M.M.Patriarch of Antiochia {Antioch} (Maronite)
14 Apr 1942 Archbishop Elias Youssef Rahal, S.M.S.P.Archbishop of Baalbek (Melkite Greek)
26 Feb 1943 Archbishop Chucrallah-Nabil El-HageArchbishop of Tyr (Maronite)
27 Dec 1943 Archbishop Georges Bou-Jaoudé (Aboujaoudé), C.M.Archbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
9 Mar 1944 Archbishop Camille ZaidanArchbishop of Antélias (Maronite)
15 Nov 1944 Patriarch Ignace Joseph III (Ephrem) YounanPatriarch of Antiochia {Antioch} (Syrian)
4 May 1945 Archbishop Issam John Darwish (Darwich), B.S.Archbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_d, v3.2.9, 9 Jun 2019; Data: 4 Aug 2019

Quantcast