Catholic-Hierarchy DC

Iran, Islamic Republic of

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
17 Apr 1932 Archbishop Nechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian), Armenia
10 Jan 1935 Archbishop Angelo MottolaApostolic Nuncio Emeritus to Montenegro
15 Mar 1939 Archbishop Hanna ZoraBishop of Mar Addai of Toronto (Chaldean), Canada
27 Jun 1939 Archbishop Ignazio Bedini, S.D.B.Archbishop of Ispahan
14 May 1943 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
6 Aug 1943 Archbishop Thomas MeramArchbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean)
5 Feb 1945 Archbishop Ramzi GarmouArchbishop of Teheran (Chaldean)
15 Apr 1953 Archbishop Leo BoccardiApostolic Nuncio to Iran

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 19 Jan 2014; data: 20 Jan 2014