Catholic-Hierarchy DC

Guinea-Bissau

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
16 Jun 1931 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
3 Feb 1938 Antonio Maria Cardinal VegliòPresident Emeritus of the Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
14 May 1943 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
26 May 1952 Archbishop Giuseppe PintoApostolic Nuncio to Croatia
28 May 1953 Bishop José Câmnate na BissignBishop of Bissau
7 Oct 1954 Bishop Carlos Pedro Zilli, P.I.M.E.Bishop of Bafatá
16 Mar 1956 Archbishop Luis Mariano MontemayorApostolic Nuncio to Colombia
19 Nov 1962 Archbishop Michael Wallace BanachApostolic Nuncio to Sénégal
5 Jan 1964 Bishop José Lampra CàAuxiliary Bishop of Bissau

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.4, 16 Sep 2018; Data: 27 Sep 2018

Quantcast