Catholic-Hierarchy DC

Greece

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
12 Aug 1973 Archbishop Nikólaos FoskolosArchbishop Emeritus of Athēnai {Athens}
20 Oct 1974 Bishop Franghískos Papamanólis, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Syros (e Milos)
15 Sep 1985 Archbishop Patrick CoveneyApostolic Nuncio Emeritus to Greece
4 Jul 1993 Archbishop Nikólaos PrintezisArchbishop of Naxos, Andros, Tinos e Mykonos
23 Oct 1996 Archbishop Edward Joseph AdamsApostolic Nuncio to Greece
29 Aug 1998 Archbishop Luigi GattiApostolic Nuncio Emeritus to Greece
28 Jan 2001 Archbishop Nechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Apostolic Administrator of Greece (Armenian)
18 May 2003 Archbishop Yannis Spiteris, O.F.M. Cap.Archbishop of Corfù, Zante e Cefalonia
24 May 2008 Bishop Dimitrios SalachasApostolic Exarch of Greece (Greek)
2 Jul 2014 Bishop Petros StefanouBishop of Syros (e Milos)
25 Oct 2014 Archbishop Sevastianos RossolatosArchbishop of Athēnai {Athens}

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.0.6, 8 Feb 2015; Data: 1 Mar 2015