Catholic-Hierarchy DC

Equatorial Guinea

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
19 Mar 1960 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
27 May 1961 Archbishop Félix del Blanco PrietoAlmoner Emeritus of the Office of Papal Charities, Roman Curia
24 Jun 1963 Bishop Anacleto Sima NguaBishop Emeritus of Bata
29 Jun 1964 Archbishop Ildefonso Obama ObonoArchbishop of Malabo
7 May 1975 Archbishop Eliseo Antonio AriottiApostolic Nuncio to Paraguay
19 Dec 1976 Bishop Juan Matogo Oyana, C.M.F.Bishop of Bata
29 Jun 1985 Archbishop Piero PioppoApostolic Nuncio to Cameroun
25 Mar 1995 Bishop Juan Nsue Edjang MayéBishop of Ebebiyin

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 8 Sep 2013