Catholic-Hierarchy DC

Estonia

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
8 Dec 1954 Archbishop Justo Mullor GarcíaPresident Emeritus of Pontifical Ecclesiastical Academy, Roman Curia
10 Oct 1965 Archbishop Erwin Josef EnderApostolic Nuncio Emeritus to Germany
10 Oct 1969 Archbishop Peter Stephan ZurbriggenApostolic Nuncio to Austria
30 Jun 1973 Archbishop Luigi BonazziApostolic Nuncio to Canada
15 Jun 1980 Archbishop Pedro López QuintanaApostolic Nuncio to Lithuania
20 Aug 1988 Bishop Philippe Jean-Charles JourdanApostolic Administrator of Estonia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 22 Mar 2014