Catholic-Hierarchy DC

China

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
15 Nov 1970 Edward Idris Cardinal CassidyPresident Emeritus of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity, Roman Curia
13 Dec 1987 Archbishop Thierry Romain Camille JordanArchbishop Emeritus of Reims, France
9 Dec 1996 John Cardinal Tong HonBishop Emeritus of Hong Kong [Xianggang]
9 Dec 1996 Joseph Cardinal Zen Ze-kiun, S.D.B.Bishop Emeritus of Hong Kong [Xianggang]
6 Jan 2000 Bishop Vincent Zhan SiluBishop of Xiapu [Funing]
2 Jun 2001 Bishop José Lai Hung-sengBishop Emeritus of Macau
30 Jan 2003 Bishop Ignatius Chung WangAuxiliary Bishop Emeritus of San Francisco, California, USA
30 Apr 2006 Bishop Joseph Ma YinglinBishop of Kunming [Kunming]
3 May 2006 Bishop Joseph Liu XinhongBishop of Anqing [Anking, Huai-ning]
20 Nov 2010 Bishop Joseph Guo JincaiBishop of Jinzhou [Jehol]
29 Jun 2011 Bishop Paul Lei Shiyin (Chiyin)Bishop of Leshan [Kiating]
14 Jul 2011 Bishop Joseph Huang BingzhangCoadjutor Bishop of Shantou [Swatow]
6 Jul 2012 Bishop Joseph Yue FushengBishop of Harbin [Harbin]
30 Aug 2014 Bishop Joseph Ha Chi-shing, O.F.M.Auxiliary Bishop of Hong Kong [Xianggang]
30 Aug 2014 Bishop Stephen Lee Bun SangBishop of Macau
30 Aug 2014 Bishop Michael Yeung Ming-cheungBishop of Hong Kong [Xianggang]

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.4, 16 Sep 2018; Data: 22 Sep 2018

Quantcast