Catholic-Hierarchy DC

Australia

Active Bishops Near the Age Limit


BirthdateAgeNameCurrent Title
31 May 1940 Father Harry EntwistleOrdinary of Our Lady of the Southern Cross
8 Jun 1941 George Cardinal PellPrefect of the Secretariat for the Economy, Roman Curia
10 Aug 1941 Bishop Gregory O’Kelly, S.J.Bishop of Port Pirie
16 Jul 1943 Bishop Peter Stasiuk, C.SS.R.Bishop of Saints Peter and Paul of Melbourne (Ukrainian)
27 Aug 1943 Bishop Leslie Rogers TomlinsonBishop of Sandhurst
28 Jan 1944 Bishop Robert Michael McGuckinBishop of Toowoomba
4 May 1945 Archbishop Issam John Darwish (Darwich), B.S.Archbishop of Zahleh e Furzol (Melkite Greek), Lebanon
20 Jul 1945 Bishop Terence Robert CurtinAuxiliary Bishop of Melbourne
16 Aug 1945 Bishop Max Leroy DavisBishop of Australia, Military

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.5, 14 Oct 2018; Data: 13 Dec 2018

Quantcast