Catholic-Hierarchy DC

Albania

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
8 Dec 1958 Ivan Cardinal DiasPrefect Emeritus of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia
19 Mar 1965 Archbishop Ramiro Moliner InglésApostolic Nuncio to Albania
2 Jul 1965 Archbishop Rrok Kola MirditaArchbishop of Tiranė-Durrės
18 Mar 1967 Bishop Cristoforo Palmieri, C.M.Bishop of Rrėshen
7 Apr 1969 Bishop George Anthony Frendo, O.P.Auxiliary Bishop of Tiranė-Durrės
18 May 1969 Bishop Hil Kabashi, O.F.M.Apostolic Administrator of Southern Albania {Albania Meridionale} (Albanian)
21 Sep 1974 Archbishop Angelo Massafra, O.F.M.Archbishop of Shkodrė-Pult
15 Aug 1989 Bishop Lucjan AvgustiniBishop of Sapė
15 Aug 1989 Bishop Dodė GjergjiApostolic Administrator of Prizren, Serbia
27 Jun 1992 Bishop Ottavio Vitale, R.C.J.Bishop of Lezhė {Lesh, Alessio}

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 19 Aug 2014