Catholic-Hierarchy DC

Albania

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
19 Jun 1982 Ivan Cardinal DiasPrefect Emeritus of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia
22 Feb 1993 Archbishop Ramiro Moliner InglésApostolic Nuncio to Albania
25 Apr 1993 Archbishop Rrok Kola MirditaArchbishop of Tiranė-Durrės
6 Jan 1997 Bishop Hil Kabashi, O.F.M.Apostolic Administrator of Southern Albania {Albania Meridionale} (Albanian)
6 Jan 1997 Archbishop Angelo Massafra, O.F.M.Archbishop of Shkodrė-Pult
28 Dec 2005 Bishop Cristoforo Palmieri, C.M.Bishop of Rrėshen
5 Jan 2006 Bishop Dodė GjergjiApostolic Administrator of Prizren, Serbia
6 Jan 2006 Bishop Ottavio Vitale, R.C.J.Bishop of Lezhė {Lesh, Alessio}
23 Sep 2006 Bishop George Anthony Frendo, O.P.Auxiliary Bishop of Tiranė-Durrės
5 Jan 2007 Bishop Lucjan AvgustiniBishop of Sapė

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 19 Aug 2014