Catholic-Hierarchy DC

Albania

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
14 Apr 1936 Ivan Cardinal DiasPrefect Emeritus of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia
24 May 1939 Bishop Cristoforo Palmieri, C.M.Bishop of Rrėshen
28 Sep 1939 Archbishop Rrok Kola MirditaArchbishop of Tiranė-Durrės
19 Feb 1941 Bishop Hil Kabashi, O.F.M.Apostolic Administrator of Southern Albania {Albania Meridionale} (Albanian)
13 Mar 1941 Archbishop Ramiro Moliner InglésApostolic Nuncio to Albania
4 Apr 1946 Bishop George Anthony Frendo, O.P.Auxiliary Bishop of Tiranė-Durrės
23 Mar 1949 Archbishop Angelo Massafra, O.F.M.Archbishop of Shkodrė-Pult
5 Feb 1959 Bishop Ottavio Vitale, R.C.J.Bishop of Lezhė {Lesh, Alessio}
16 Jan 1963 Bishop Dodė GjergjiApostolic Administrator of Prizren, Serbia
28 Aug 1963 Bishop Lucjan AvgustiniBishop of Sapė

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 19 Jan 2014; data: 27 Jan 2014