Catholic-Hierarchy DC

Antonio Eugenio Cardinal Visconti

Deceased

Prefect of the Congregation for Indulgences and Relics

Cardinal-Priest of Santa Croce in Gerusalemme


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1713BornMilano, Italy
22 Dec 175946.5Ordained PriestPriest
28 Jan 176046.6AppointedTitular Archbishop of Ephesus
16 Feb 176046.6Ordained BishopTitular Archbishop of Ephesus
1 Mar 176046.7AppointedApostolic Nuncio to Poland
31 Jan 176753.6AppointedApostolic Nuncio to Emperor
Aug 1767³54.1ResignedApostolic Nuncio to Poland
17 Jun 177158.0Elevated to CardinalIn Pectore
19 Apr 177359.8Elevated to Cardinal
Sep 1774³61.2ResignedApostolic Nuncio to Emperor
3 Apr 177561.8AppointedCardinal-Priest of Santa Croce in Gerusalemme
1782²68.5AppointedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics
4 Mar 178874.7DiedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antonio Eugenio Visconti (VIAF: 47557845)
Antonio Eugenio Cardinal Visconti (born , died ) Prefect of Indulgences and Relics

  • a priest for 28.2 years
  • a bishop for 28.0 years
  • a cardinal for 16.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 17 Jun 1771
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1760, Number 8
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 268

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Nov 2016