Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Vaccari, O.S.B. †

Deceased

Coadjutor Bishop of Nicotera e Tropea

Titular Bishop of Sinope


Events

DateAgeEventTitle
21 Apr 1817BornFuscaldo
22 Aug 184124.3Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
22 Dec 187154.7AppointedCoadjutor Bishop of Nicotera e Tropea, Italy
22 Dec 187154.7AppointedTitular Bishop of Sinope
31 Dec 187154.7Ordained BishopTitular Bishop of Sinope
16 Dec 188770.7DiedCoadjutor Bishop of Nicotera e Tropea, Italy

MicroData Summary for Luigi Vaccari:
Bishop Luigi Vaccari O.S.B. (born , died ) Coadjutor Bishop of Nicotera e Tropea

  • a priest for 46.3 years
  • a bishop for 16.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 414, and Page 520
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 214, Number 17,738

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013