Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nicola Sanchez de Luna

Deceased

Bishop of Nola


Events

DateAgeEventTitle
9 Aug 1725BornNapoli
21 Dec 173712.4Ordained DeaconDeacon
20 Sep 173813.1Ordained PriestPriest
21 Jul 175529.9AppointedArchbishop of Chieti, Italy
25 Jul 175530.0Ordained BishopArchbishop of Chieti, Italy
9 Apr 176438.7AppointedArchbishop (Personal Title) of Nola, Italy
13 May 176438.8InstalledBishop of Nola, Italy
23 Apr 176842.7DiedBishop of Nola, Italy

MicroData Summary for Nicola Sanchez de Luna:
Archbishop Nicola Sanchez de Luna (born , died ) Bishop of Nola

  • a priest for 29.6 years
  • a bishop for 12.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1764

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013