Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Giovanni Scutellari Ajani

Deceased

Titular Bishop of Ioppe


Events

DateAgeEventTitle
16 Dec 1742BornParma
31 Mar 177027.3Ordained PriestPriest
17 Jun 179350.5AppointedTitular Bishop of Ioppe
24 Jun 179350.5Ordained BishopTitular Bishop of Ioppe
18 Jul 182683.6DiedTitular Bishop of Ioppe

MicroData Summary for Francesco Giovanni Scutellari Ajani:
Bishop Francesco Giovanni Scutellari Ajani (born , died ) Titular Bishop of Ioppe

  • a priest for 56.3 years
  • a bishop for 33.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 195, Number 15,916
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 205, Number 16,925

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013