Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gaspare Schotte, C.I.C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Ninghsia

Titular Bishop of Petinessus


Events

DateAgeEventTitle
9 Oct 1881BornMarckem, Belgium
190119.2ProfessedMember of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
14 Jul 190725.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
14 Dec 193150.2AppointedVicar Apostolic of Ninghsia, China
14 Dec 193150.2AppointedTitular Bishop of Petinessus
10 Apr 193250.5Ordained BishopTitular Bishop of Petinessus
13 Jan 194462.3DiedVicar Apostolic of Ninghsia, China

MicroData Summary for Gaspare Schotte:
Bishop Gaspare Schotte C.I.C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Ninghsia

  • a priest for 36.5 years
  • a bishop for 11.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 17

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013