Catholic-Hierarchy DC

Bishop Abdallah Nujaim

Deceased

Bishop Emeritus of Baalbek (Maronite)

Titular Bishop of Parembolae in Phoenicia


Events

DateAgeEventTitle
6 May 1895BornDures
2 Sep 191924.3Ordained PriestPriest
25 Jul 195055.2AppointedAuxiliary Bishop of Baalbek (Maronite), Lebanon
25 Jul 195055.2AppointedTitular Bishop of Arca in Phoenicia dei Maroniti
15 Oct 195055.4Ordained BishopTitular Bishop of Arca in Phoenicia dei Maroniti
4 Apr 195458.9AppointedBishop of Baalbek (Maronite), Lebanon
12 Nov 196671.5ResignedBishop of Baalbek (Maronite), Lebanon
12 Nov 196671.5AppointedTitular Bishop of Parembolae in Phoenicia
18 Mar 197983.8DiedBishop Emeritus of Baalbek (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Abdallah Nujaim:
Bishop Abdallah Nujaim (born , died ) Bishop Emeritus of Baalbek

  • a priest for 59.5 years
  • a bishop for 28.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 87

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 20 Dec 2014