Catholic-Hierarchy DC

Bishop Uldericus Nardi

Deceased

Bishop of Bagnoregio (Bagnorea)


Events

DateAgeEventTitle
May 1637BornPoppi
18 Oct 166730.5Ordained PriestPriest
21 Jul 169861.2AppointedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
25 Jul 169861.2Ordained BishopBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
17 Apr 170568.0DiedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy

MicroData Summary for Uldericus Nardi:
Bishop Uldericus Nardi (died ) Bishop of Bagnoregio (Bagnorea)

  • a priest for 37.5 years
  • a bishop for 6.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 112

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013