Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Agapios Salomon Naoum, B.S. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Tyr (Melkite Greek)

Titular Archbishop of Tarsus dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
1 Aug 1882BornWadi Deir El Kamar
8 Sep 190725.1Ordained PriestPriest of Arrouhbaniat Albassiliat Almoukhalissiat (Melkite Greek)
3 Nov 193351.3SelectedArchbishop of Tyr (Melkite Greek), Lebanon
3 Dec 193351.3Ordained BishopArchbishop of Tyr (Melkite Greek), Lebanon
21 Dec 193351.4ConfirmedArchbishop of Tyr (Melkite Greek), Lebanon
15 Oct 196583.2RetiredArchbishop of Tyr (Melkite Greek), Lebanon
15 Oct 196583.2AppointedTitular Archbishop of Tarsus dei Greco-Melkiti
1 May 196784.8DiedArchbishop Emeritus of Tyr (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Agapios Salomon Naoum:
Archbishop Agapios Salomon Naoum B.S. (born , died ) Archbishop Emeritus of Tyr

  • a priest for 59.6 years
  • a bishop for 33.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 86

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013