Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Raphael de Martinis, C.M. †

Deceased

Titular Archbishop of Laodicea in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
2 May 1828BornNapoli
28 Apr 189668.0AppointedTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia
5 Jul 189668.2Ordained BishopTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia
15 Feb 190071.8DiedTitular Archbishop of Laodicea in Phrygia

MicroData Summary for Raphael de Martinis:
Archbishop Raphael de Martinis C.M. (born , died ) Titular Archbishop of Laodicea in Phrygia

  • a bishop for 3.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 332

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013