Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jean Larrart, M.E.P. †

Deceased

Archbishop of Guiyang [Kweyang], China


Events

DateAgeEventTitle
22 Dec 1884Born
27 Mar 190924.2Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
10 Jan 193348.0AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Kweyang [Guiyang], China
10 Jan 193348.0AppointedTitular Bishop of Aulon
13 Aug 193348.6Ordained BishopTitular Bishop of Aulon
11 Sep 194257.7SucceededVicar Apostolic of Kweyang [Guiyang], China
11 Apr 194661.3AppointedArchbishop of Guiyang [Kweyang], China
14 Jul 196681.5DiedArchbishop of Guiyang [Kweyang], China

MicroData Summary for Jean Larrart
Archbishop Jean Larrart M.E.P. (born , died ) Archbishop of Guiyang [Kweyang]

EventPlace
Birth PlaceCamou-Mixte-Suhast, Diocese of Bayonne, France
Ordained BishopKweiyang, Vicariate Apostolic of Kweyang [Guiyang]
Death PlaceMontbelion

  • a priest for 57.2 years
  • a bishop for 32.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,933, Number 53
  • b: Bishops-In-China.com, 17 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast