Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Mathurin Guichard, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Kuiceu, China

Titular Bishop of Torone


Events

DateAgeEventTitle
18 Nov 1841Born
186321.1ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
17 Dec 186423.0Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
1 Oct 188442.8AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Kuiceu, China
1 Oct 188442.8AppointedTitular Bishop of Torone
26 Apr 188543.4Ordained BishopTitular Bishop of Torone
24 Apr 189351.4SucceededVicar Apostolic of Kuiceu, China
21 Oct 191371.9DiedVicar Apostolic of Kuiceu, China

MicroData Summary for François-Mathurin Guichard
Bishop François-Mathurin Guichard M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Kuiceu

EventPlace
Birth PlaceBois-de-Cené, Diocese of Luçon, France
Ordained BishopKweiyang
Death PlaceKweiyang

  • a priest for 48.8 years
  • a bishop for 28.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 559
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1,885, Number 20
  • b: Bishops-In-China.com, 1 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast