Catholic-Hierarchy DC

Bishop Johannes Fredericus Antonius Kistemaker

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Curašao, Netherlands Antilles

Titular Bishop of Verinopolis


Events

DateAgeEventTitle
22 Aug 1813BornOldenzaal, Netherlands
14 Sep 185239.1AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Curašao, Netherlands Antilles, Antilles
14 Sep 185239.1AppointedTitular Bishop of Verinopolis
12 Jan 186046.4SucceededVicar Apostolic of Curašao, Netherlands Antilles, Antilles
28 Aug 186047.0Ordained BishopTitular Bishop of Verinopolis
1866¹52.4ResignedVicar Apostolic of Curašao, Netherlands Antilles, Antilles
25 Nov 188370.3DiedVicar Apostolic Emeritus of Curašao, Netherlands Antilles, Antilles

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Johannes Fredericus Antonius Kistemaker:
Bishop Johannes Fredericus Antonius Kistemaker (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Curašao

  • a bishop for 23.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 587

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013