Catholic-Hierarchy DC

Bishop Franz Heinrich Wendelin von Kagenegg

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Eichstätt

Titular Bishop of Comana Armeniae


Events

DateAgeEventTitle
21 Oct 1704BornWaldshut
24 Jun 174641.6Ordained DeaconDeacon of Eichstätt, Germany
26 Jun 174641.6Ordained PriestPriest of Eichstätt, Germany
15 Mar 175146.4AppointedAuxiliary Bishop of Eichstätt, Germany
15 Mar 175146.4AppointedTitular Bishop of Comana Armeniae
25 Apr 175146.5Ordained BishopTitular Bishop of Comana Armeniae
28 Apr 178075.5ResignedAuxiliary Bishop of Eichstätt, Germany
31 Mar 178176.4DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Eichstätt, Germany

MicroData Summary for Franz Heinrich Wendelin von Kagenegg:
Bishop Franz Heinrich Wendelin von Kagenegg (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Eichstätt

  • a priest for 34.7 years
  • a bishop for 29.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1751, Number 9
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 174, and Page 452
  • bp/r/d: Le Petit Episcopologe, Issue 225, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.1, 31 Dec 2015; Data: 5 Jan 2016