Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Hevía y Campomanes, O.P. †

Deceased

Bishop of Badajoz


Events

DateAgeEventTitle
24 Mar 1841BornPola de Lena, Spain
17 Sep 185716.5ProfessedMember of Order of Friars Preachers
21 May 186423.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
27 May 188948.2AppointedBishop of Nueva Segovia, Philippines
13 Apr 189049.1Ordained BishopBishop of Nueva Segovia, Philippines
10 Jun 1903³62.2ResignedBishop of Nueva Segovia, Philippines
25 Jun 190362.3AppointedBishop of Badajoz, Spain
2 May 190463.1DiedBishop of Badajoz, Spain

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for José Hevía y Campomanes:
Bishop José Hevía y Campomanes O.P. (born , died ) Bishop of Badajoz

  • a priest for 39.9 years
  • a bishop for 14.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 419

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013