Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jaime Garcia Goulart

Deceased

Bishop Emeritus of Díli


Events

DateAgeEventTitle
10 Jan 1908BornCandelária, Portugal
10 May 193123.3Ordained PriestPriest of Díli, Timor-Leste
12 Oct 194537.8AppointedBishop of Díli, Timor-Leste
28 Oct 194537.8Ordained BishopBishop of Díli, Timor-Leste
31 Jan 196759.1ResignedBishop of Díli, Timor-Leste
31 Jan 196759.1AppointedTitular Bishop of Trofimiana
27 Jan 197163.0ResignedTitular Bishop of Trofimiana
15 Apr 199789.3DiedBishop Emeritus of Díli, Timor-Leste

MicroData Summary for Jaime Garcia Goulart:
Bishop Jaime Garcia Goulart (born , died ) Bishop Emeritus of Díli

  • a priest for 65.9 years
  • a bishop for 51.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1945, Number 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013