Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio de Franci

Deceased

Auxiliary Bishop of Ostia (-Velletri)

Titular Bishop of Canatha


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1772³BornFilacciano
19 Sep 179523.7Ordained PriestPriest
2 Oct 183765.7AppointedAuxiliary Bishop of Ostia (-Velletri), Italy
2 Oct 183765.7AppointedTitular Bishop of Canatha
1852¹80.0ResignedAuxiliary Bishop of Ostia (-Velletri), Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antonio de Franci:
Bishop Antonio de Franci (born ) Auxiliary Bishop of Ostia (-Velletri)

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1838
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 131

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013