Catholic-Hierarchy DC

Bishop St. François de Laval de Montmorency

Deceased

Bishop Emeritus of Québec


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1623BornMontigny-sur-Avre, France
1 May 164724.0Ordained PriestPriest
11 Apr 165834.9AppointedVicar Apostolic of New France (Nouvelle-France), Canada
11 Apr 165834.9AppointedTitular Bishop of Petra in Palaestina
8 Dec 165835.6Ordained BishopTitular Bishop of Petra in Palaestina
1 Oct 167451.4AppointedBishop of Québec, Canada
24 Jan 168864.7ResignedBishop of Québec, Canada
6 May 170885.0DiedBishop Emeritus of Québec, Canada
22 Jun 1980Beatified
3 Apr 2014Canonized

MicroData Summary for St. François de Laval de Montmorency:
Bishop St. François de Laval de Montmorency (born , died ) Bishop Emeritus of Québec

  • a priest for 61.0 years
  • a bishop for 49.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • cano: CB, 19 Mar 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 3 Apr 2014