Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gaetano d’Alessandro

Deceased

Bishop Emeritus of Cefalý

Titular Archbishop of Cius


Events

DateAgeEventTitle
5 Sep 1834BornPalermo
6 Jun 185722.8Ordained PriestPriest
24 Mar 188449.6AppointedCoadjutor Bishop of Cefalý, Italy
24 Mar 188449.6AppointedTitular Bishop of Iasus
18 Mar 188853.5SucceededBishop of Cefalý, Italy
8 May 190671.7ResignedBishop of Cefalý, Italy
8 May 190671.7AppointedTitular Archbishop of Cius
Jan 1911³76.3DiedBishop Emeritus of Cefalý, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Gaetano d’Alessandro:
Archbishop Gaetano d’Alessandro (born ) Bishop Emeritus of Cefalý

  • a priest for 53.6 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 196, and Page 316

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013