Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Nicanor Corona e Izarraraz

Deceased

Bishop of San Luis Potosí


Events

DateAgeEventTitle
7 Jan 1825BornValle de Santiago
184822.9Ordained PriestPriest
22 Dec 187348.9AppointedBishop of San Luis Potosí, México
26 Apr 187449.3Ordained BishopBishop of San Luis Potosí, México
23 May 187449.3InstalledBishop of San Luis Potosí, México
27 Jul 188358.5DiedBishop of San Luis Potosí, México

MicroData Summary for José Nicanor Corona e Izarraraz:
Bishop José Nicanor Corona e Izarraraz (born , died ) Bishop of San Luis Potosí

  • a priest for 35.5 years
  • a bishop for 9.2 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 353

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015