Catholic-Hierarchy DC

Pope Urban VII

Giovanni Battista Castagna

Deceased

Pope (Roma {Rome})

Note/Previous Titular See: (never enthroned as Pope)


Events

DateAgeEventTitle
4 Aug 1521BornRoma
1 Mar 155331.5AppointedArchbishop of Rossano, Italy
30 Mar 155331.6Ordained DeaconDeacon
30 Mar 155331.6Ordained PriestPriest
4 Apr 155331.6Ordained BishopArchbishop of Rossano, Italy
Nov 1565³44.2AppointedApostolic Nuncio to Spain
3 Jul 157250.9ResignedApostolic Nuncio to Spain
23 Jan 157351.4ResignedArchbishop of Rossano, Italy
15 Jun 157351.8AppointedApostolic Nuncio to Venice, Italy
1 Jul 157755.9ResignedApostolic Nuncio to Venice, Italy
12 Dec 158362.3Elevated to Cardinal
9 Jan 158462.4InstalledCardinal-Priest of San Marcello
15 Sep 159069.1ElectedPope (Roma {Rome}, Italy)
27 Sep 159069.1DiedPope (Roma {Rome}, Italy)

Note(s): ³ Day Uncertain ; ⁶ Before

MicroData Summary for Giovanni Battista Castagna (VIAF: 32816676)
Pope Giovanni Battista Castagna (born , died ) Pope of Roma {Rome}

  • a priest for 37.4 years
  • a bishop for 37.4 years
  • a cardinal for 6.7 years (Elected Pope)
  • a pope for -.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Dec 1583
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 286
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes, Page 260

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 6 Oct 2016