Catholic-Hierarchy DC

Bishop Frédéric Cao, Sch. P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Ava e Pegů

Titular Bishop of Zama Major


Events

DateAgeEventTitle
1 Oct 1784BornGonnoscodina
18 Jun 183045.7AppointedVicar Apostolic of Ava e Pegů, Myanmar
18 Jun 183045.7AppointedTitular Bishop of Zama Major
20 Jun 183045.7Ordained BishopTitular Bishop of Zama Major
11 Jul 184156.7ResignedVicar Apostolic of Ava e Pegů, Myanmar
27 Jun 185267.7DiedVicar Apostolic of Ava e Pegů, Myanmar

MicroData Summary for Frédéric Cao
Bishop Frédéric Cao Sch. P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Ava e Pegů

  • a bishop for 22.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 601
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 401
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1830, Number 19

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 19 Jul 2016