Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gabriel Abou-Saada

Deceased

Patriarchal Vicar of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek)

Titular Bishop of Caesarea in Palaestina dei Greco-Melkiti


Events

DateAgeEventTitle
27 Nov 1907BornBeit-Sahour
20 Jul 193325.6Ordained PriestPriest
1948²40.0AppointedPatriarchal Vicar of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
7 Mar 196153.2SelectedTitular Bishop
28 Apr 196153.4ConfirmedTitular Bishop of Caesarea in Palaestina dei Greco-Melkiti
25 Jun 196153.5Ordained BishopTitular Bishop of Caesarea in Palaestina dei Greco-Melkiti
1 Mar 196557.2DiedPatriarchal Vicar of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Gabriel Abou-Saada:
Bishop Gabriel Abou-Saada (born , died ) Patriarchal Vicar of Jerusalem {Gerusalemme}

  • a priest for 31.6 years
  • a bishop for 3.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1964
  • b: Annuario Pontificio, Year 1967
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015