Catholic-Hierarchy DC

Comoros

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
6 Jan 1995 Archbishop Bruno MusaṛApostolic Nuncio to Costa Rica
22 Aug 1998 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Belgium
18 Mar 2010 Archbishop Eugene Martin NugentApostolic Nuncio to Kuwait
19 Jun 2010 Bishop Charles Mahuza Yava, S.D.S.Vicar Apostolic of Archipelago of the Comores
30 May 2015 Archbishop Paolo Rocco GualtieriApostolic Nuncio to Madagascar

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.5, 7 Apr 2021; Data: 7 Apr 2021

Quantcast