Catholic-Hierarchy DC

Iran, Islamic Republic of

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
11 Jun 1967 Archbishop Thomas MeramArchbishop of Urmyā {Rezayeh} (Chaldean)
21 Dec 1968 Archbishop Ignazio Bedini, S.D.B.Archbishop Emeritus of Ispahan
29 Jun 1969 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
11 Oct 1970 Bishop Sarkis Davidian, I.C.P.B.Bishop of Ispahan {Esfįan} (Armenian)
13 Jan 1977 Archbishop Ramzi Garmou, Ist. del PradoArchbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
24 Jun 1979 Archbishop Leo BoccardiApostolic Nuncio to Japan
24 Sep 1989 Archbishop Dominique Joseph Mathieu, O.F.M. Conv.Archbishop of Teheran-Ispahan
24 May 1990 Archbishop Andrzej JózwowiczApostolic Nuncio to Iran
1 Jul 2005 Father Jack Youssef, C.M.Apostolic Administrator of Teheran-Ispahan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 28 Aug 2021

Quantcast