Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre-Marie Coty

Deceased

Bishop Emeritus of Daloa, Côte d’Ivoire


Events

DateAgeEventTitle
22 Nov 1927Born
19 Jul 195527.6Ordained PriestPriest
20 Nov 197547.9AppointedBishop of Daloa, Côte d’Ivoire
4 Jan 197648.1Ordained BishopBishop of Daloa, Côte d’Ivoire
22 Mar 200577.3RetiredBishop of Daloa, Côte d’Ivoire
17 Jul 202092.6DiedBishop Emeritus of Daloa, Côte d’Ivoire

MicroData Summary for Pierre-Marie Coty
Bishop Pierre-Marie Coty (born , died ) Bishop Emeritus of Daloa

EventPlace
Birth PlaceAnyama
Ordained BishopDaloa, Diocese of Daloa
Death PlacePolyclinique Sainte Anne-Marie, Abidjan, Archdiocese of Abidjan

  • a priest for 64.9 years
  • a bishop for 44.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Deceased Cardinals (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 34, Number 2,091
  • d: CB, 18 Jul 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast