Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Denys Antoine Chahda

Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria


Events

DateAgeEventTitle
19 Aug 1946 Born
1 Jul 197326.8Ordained PriestPriest of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
28 Jun 200154.8AppointedApostolic Exarch of Venezuela (Syrian)
13 Sep 200155.0AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
16 Dec 200155.3Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
22 Jun 201972.8AppointedPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria
17 Oct 201973.1ResignedPatriarchal Administrator of Hassaké-Nisibi (Syrian), Syria

MicroData Summary for Denys Antoine Chahda
Archbishop Denys Antoine Chahda (born ) Archbishop of Alep [Beroea, Halab]

EventPlace
Birth PlaceAlep, Archeparchy of Alep [Beroea, Halab] (Syrian)
Ordained BishopCathedral, Alep, Archeparchy of Alep [Beroea, Halab] (Syrian)

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Alep [Beroea, Halab] (Syrian).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 165, Number 14,090
  • ab: CB, 22 Jun 2019
  • ab: Bollettino, 12 Jul 2019

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.1, 10 Dec 2020; Data: 10 Jan 2021

Quantcast