Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Charles-François Baillargeon

Deceased

Archbishop of Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
26 Apr 1798Born
1 Jun 182224.0Ordained PriestPriest of Québec, Canada
14 Jan 185152.7AppointedCoadjutor Archbishop of Québec, Canada
14 Jan 185152.7AppointedTitular Bishop of Tlos
23 Feb 185152.8Ordained BishopTitular Bishop of Tlos
12 Apr 185556.9AppointedApostolic Administrator of Québec, Canada
25 Aug 186769.3SucceededArchbishop of Québec, Canada
13 Oct 187072.4DiedArchbishop of Québec, Canada

MicroData Summary for Charles-François Baillargeon (VIAF: 61073978)
Archbishop Charles-François Baillargeon (born , died ) Archbishop of Québec

EventPlace
Birth PlaceIle-aux-Grues
Ordained BishopMontecitorio, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceQuébec, Archdiocese of Québec

  • a priest for 48.3 years
  • a bishop for 19.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 473, and Page 557
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1851, Number 11
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 12, Number 642

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast