Catholic-Hierarchy DC

Singapore

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
28 Jun 1947 Archbishop Giovanni MorettiApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
6 Jan 1950 Archbishop Alberto TricaricoOfficial Emeritus of the Secretariat of State, Roman Curia
20 Jun 1957 Renato Raffaele Cardinal MartinoPresident Emeritus of the Pontifical Council for Justice and Peace, Roman Curia
26 Jan 1964 Archbishop Nicholas Chia Yeck JooArchbishop Emeritus of Singapore
28 Jun 1964 Archbishop Luigi BressanArchbishop of Trento, Italy
31 Mar 1968 Archbishop Adriano BernardiniApostolic Nuncio to Italy
18 Sep 1976 Archbishop Salvatore PennacchioApostolic Nuncio to India
17 Jun 1978 Archbishop Leopoldo GirelliApostolic Nuncio to Singapore
1 May 1985 Archbishop William Goh Seng ChyeArchbishop of Singapore

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.8.9, 26 Feb 2013; data: 29 May 2013