Catholic-Hierarchy DC

Seychelles

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
2 May 1954 Archbishop Blasco Francisco CollašoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
31 Mar 1968 Archbishop Adriano BernardiniApostolic Nuncio Emeritus to Italy
17 Aug 1969 Bishop Denis Wiehe, C.S.Sp.Bishop of Port Victoria o Seychelles
19 Sep 1971 Archbishop Bruno Musar˛Apostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
6 Jan 1973 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Belgium
9 Jul 1983 Archbishop Eugene Martin NugentApostolic Nuncio to Haiti
24 Sep 1988 Archbishop Paolo Rocco GualtieriApostolic Nuncio to Madagascar

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.2.0, 12 Sep 2017; Data: 12 Sep 2017